Η Διεύθυνση Κοινωνικής Προστασίας και το Κέντρο Κοινότητας του  Δήμου  Ασπροπύργου, σε συνεργασία με το 11ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου, συμμετείχαν σε εκπαιδευτική ημερίδα που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της διεξαγωγής Βιωματικού Εργαστηρίου, σε μαθητές/-τριες της Ε’ τάξης Δημοτικού, με κύρια θεματική ενότητα την Ψυχολογία του Εθελοντή.

Υπεύθυνοι ομιλητές ήταν δύο στελέχη του Κέντρου Κοινότητας, η Κοινωνική Λειτουργός, κ. Ελένη Σιδέρη και η Ψυχολόγος, κ. Κλειώ Καραμπούλα. Στην ημερίδα,  συμμετείχε και η εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του τμήματος της Ε’ Δημοτικού, η κ. Δέσποινα Ιωαννίδου.

Κατά την διάρκεια του Βιωματικού Εργαστηρίου, οι μαθητές παρακολούθησαν εκτενή παρουσίαση powerpoint, μέσω προβολής σε συσκευή προτζέκτορα. Πιο αναλυτικά, παρουσιάστηκαν ορισμένες πληροφορίες θεωρητικού υπόβαθρου αναφορικά με την σημασία του εθελοντισμού, ενώ δόθηκε ιδιαίτερη προσοχή στη διεξαγωγή βιωματικών παιχνιδιών, με πρωταρχικό στόχο την κατανόηση της αξίας των αρχών του εθελοντισμού και τους τρόπους υιοθέτησής τους στην καθημερινή ζωή των μαθητών.

Η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Πολιτισμού και Νεολαίας, κ. Σοφία Μαυρίδη  συνεχάρη τα στελέχη της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας και του Κέντρου Κοινότητας για την υλοποίηση της εκπαιδευτικής ημερίδας και εξέφρασε την επιθυμία ανάλογες δράσεις να πραγματοποιούνται για γονείς κι εκπαιδευτικούς. Αξίζει να σημειωθεί, ότι θα συνεισφέρει στην προσπάθεια αυτή, η πλατφόρμα εθελοντισμού που έχουμε σχεδιάσει και θα λειτουργήσει άμεσα προς όφελος των πολιτών τονίζοντας παράλληλα τη σημασία του εθελοντισμού και της ανιδιοτελούς προσφοράς και αλληλεγγύης, ιδιαίτερα κατά τους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε.

Μετά την ολοκλήρωση της ημερίδας, πραγματοποιήθηκε ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των στελεχών του Κέντρου Κοινότητας και των εκπαιδευτικών και τονίστηκε η προθυμία για ενδεχόμενη μελλοντική συνεργασία.