Σε μία καινοτόμο ενέργεια, για την προστασία μαθητών και εκπαιδευτικών,  προχωρά ο Δήμος Ασπροπύργου με τη σταδιακή τοποθέτηση ενός προηγμένου συστήματος καθαρισμού αέρα, σε όλες τις σχολικές αίθουσες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, της πόλης.

Πιο συγκεκριμένα,  το προηγμένο σύστημα καθαρισμού, αποτελεί ένα ενεργό σύστημα απολύμανσης του αέρα και των επιφανειών, με χαμηλό κόστος αγοράς και συντήρησης. Βασίζεται σε υψηλή ποιότητα σχεδιασμού,  συνδυάζοντας διαφορετικές τεχνολογίες, και αναπτύχθηκε αρχικά από τα εργαστήρια της NASA, προοριζόμενο για τα διαστημικά αεροσκάφη. Με την υφιστάμενη εγκατάσταση, επιτυγχάνεται η εξουδετέρωση περισσότερο από το 99,9% των αερομεταφερόμενων βακτηρίων και ιών (συμπεριλαμβανομένου και του COVID-19), ενώ ταυτόχρονα εμποδίζεται η ανάπτυξη μυκήτων και εξαλείφονται οι οσμές, τα αλλεργιογόνα και οι πτητικές οργανικές ενώσεις, περιορίζοντας έτσι την μετάδοση των ιογενών και βακτηριακών λοιμώξεων.

Για την εγκατάσταση του συγκεκριμένου συστήματος καθαρισμού, τοποθετήθηκε και ο Δήμαρχος της πόλης, κ. Νικόλαος Μελετίου: «Αν δεν είμαστε ο πρώτος Δήμος στην Ελλάδα που επενδύει σε υψηλή τεχνολογία καθαρισμού αέρα στα σχολεία του, τότε σίγουρα είμαστε από τους πρώτους. Η παρούσα Δημοτική Αρχή καλωσορίζει την νέα τεχνολογία και την θέτει στην υπηρεσία της εκπαιδευτικής κοινότητας, και κατ’ επέκταση στις οικογένειες μαθητών και εκπαιδευτικών,  βελτιώνοντας την ποιότητα της ζωής τους».

Υπενθυμίζουμε ότι το εν λόγω σύστημα ΔΕΝ παράγει Όζον και λειτουργεί με ασφάλεια, με ταυτόχρονη παρουσία ανθρώπων και ζώων στον χώρο.