Με μέριμνα της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Ασπροπύργου τοποθετήθηκαν 3 νέες αίθουσες διδασκαλίας στο 7ο Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο στη Νέα Ζωή Ασπροπύργου, για να καλυφθούν οι αυξημένες και έκτακτες ανάγκες εκπαίδευσης.

Συγκεκριμένα, προέκυψε πολύ μεγάλος αριθμός εγγραφής μαθητών στα εν λόγω σχολεία, για τον οποίο η Δημοτική Αρχή ενημερώθηκε στα μέσα Αυγούστου καθώς και για την πρόθεση της Περιφερειακής Διεύθυνσης να σταλούν παιδιά σε άλλα σχολεία όπως το 2ο και 10ο Δημοτικό. Οι άμεσες ενέργειες του Δημάρχου Ασπροπύργου έδωσαν για ακόμη μία φορά λύση στις ανάγκες της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Τόσο ο Δήμαρχος Ασπροπύργου, κ. Νικόλαος Μελετίου όσο και ο Αντιδήμαρχος Τεχνικής Υπηρεσίας, κ. Παντελής Σαββίδης ανέφεραν μεταξύ άλλων: «Έχουμε  πάντα ως προτεραιότητά μας την κάλυψη των αναγκών της Παιδείας και για αυτό το λόγο ανταποκρινόμαστε άμεσα και με σεβασμό σε κάθε πρόβλημα που προκύπτει».