Τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε σήμερα, Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2020 με πρωτοβουλία του Υφυπουργού Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, κ. Νίκου Χαρδαλιά με τη συμμετοχή του Αντιπεριφερειάρχη Δυτικής Αττικής, κ. Ελευθέριου Κοσμόπουλου του Προέδρου του ΕΟΔΥ, κ. Παναγιώτη Αρκουμανέα, του Καθηγητή κ. Σωτήρη Τσιόρδα και των κ.κ. Δημάρχων Ασπροπύργου, Ελευσίνας, Μάνδρας- Ειδυλλίας, Μεγάρων, Φυλής  και Αχαρνών, με σκοπό την εντατικοποίηση των μέτρων για την εξάλειψη των αιτίων, που προκαλούν έξαρση της Πανδημίας στη Δυτική Αττική.

Μετά τις τοποθετήσεις του Υφυπουργού, του Αντιπεριφερειάρχη, των κ.κ. Δημάρχων και του κ. Τσιόρδα για την υφιστάμενη κατάσταση υπεβλήθησαν προτάσεις και αποφασίστηκε, η υπόδειξη περιοχών αυξημένου επιδημιολογικού φορτίου στον Υφυπουργό μέσω της Αντιπεριφέρειας που έχει αναλάβει τον συντονισμό,  η εντατικοποίηση των ελέγχων από την Ελληνική Αστυνομία,  η δημιουργία επιπλέον κλιμακίων από τους Δήμους για συστάσεις και ενημέρωση των Αρχών για φαινόμενα μη τήρησης των μέτρων προστασίας,  ο προγραμματισμός από τον ΕΟΔΥ όλων των απαιτούμενων προληπτικών ελέγχων και η συνεχής ενημέρωση και επισήμανση των πολιτών για την τήρηση των μέτρων μέσω Δελτίων Τύπου και Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης.

Στην τηλεδιάσκεψη, για τον Δήμο Ασπροπύργου αναφέρθηκαν όλες οι ενέργειες έγιναν και συνεχίζουν, για την αντιμετώπιση της επιδημικής νόσου, τα αποτελέσματα των τεστ που διενεργήθηκαν σε συνεργασία με τον ΕΟΔΥ, οι συνεχείς έλεγχοι της Δημοτικής Αστυνομίας και η εξασφάλιση των απαιτούμενων μέτρων για το ανθρώπινο δυναμικό των Υπηρεσιών του Δήμου, που καθημερινά  σ’ αυτές τις αντίξοες συνθήκες υπηρετεί τις ανάγκες των πολιτών.

Ο Δήμαρχος Ασπροπύργου, κ. Νικόλαος Μελετίου σε συνεργασία τόσο με την Αντιπεριφέρεια όσο και με τους λοιπούς Δημάρχους θα συνεχίσουν την τακτική, καθημερινή επαφή και συνεργασία, για να παραμείνει η Δυτική Αττική ασφαλής για τη Δημόσια Υγεία των κατοίκων και  των εργαζομένων.