Στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Ασπροπύργου συνεδρίασε η Συντονιστική Επιτροπή του Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων – Προαγωγής Υγείας, με την παρουσία της κ. Ντέζης Παπαθανασοπούλου, και των στελεχών του προγράμματος ΚΕΠ ΥΓΕΙΑΣ, κ.  Μαριάνθης Χατζηκωνσταντίνου, Δέσποινας Χατζηκωνσταντίνου και κ. Μαρίας Αραμπατζή.

Η κ. Παπαθανασοπούλου με την ιδιότητά της, ως National Coordinator of WHO-Hellenic Healthy Cities Network Member of WHO Advisory Committee for European Healthy Cities Networks,  παρουσίασε το πρόγραμμα «Υγιείς Πόλεις» του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας. Συγκεκριμένα, αναφέρθηκε στη μεθοδολογία και το σχεδιασμό πολιτικών με γνώμονα την ευζωία και την υγιή γήρανση. Παράλληλα, σημείωσε και τις δράσεις για το περιβάλλον με καλές πρακτικές από ευρωπαϊκές πόλεις. Στη συνέχεια, οι υπεύθυνες του προγράμματος ΚΕΠ ΥΓΕΙΑΣ, αναφέρθηκαν στη λειτουργία του προγράμματος εκφράζοντας την απόλυτη ικανοποίηση του Δικτύου και του Προέδρου του, Περιφερειάρχη κ. Γιώργου Πατούλη για την πορεία υλοποίησης του στο Δήμου Ασπροπύργου.

Ακολούθησε συζήτηση με τα στελέχη της Συντονιστικής Επιτροπής αλλά και τους αιρετούς εκπροσώπους, την Αντιδήμαρχο Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Πολιτισμού και Νεολαίας, κ. Σοφία Μαυρίδη, τον Πρόεδρο του Ο.Α.Φ.Ν.Τ.Η., κ. Ιωάννη Κατσαρό και την Πρόεδρο του Πνευματικού Κέντρου, κ. Γεωργία Πηλιχού καθώς και τον Γ.Γ.  Ασπροπύργου και μέλος του Δ.Σ. του ΕΔΔΥΠΠΥ, κ. Ευστάθιο Ρεστέμη.

Στο τέλος της συνάντησης παρουσία του Δημάρχου Ασπροπύργου, κ. Νικόλαου Μελετίου διατυπώθηκαν απόψεις και συμπεράσματα για τα οποία ο Δήμαρχος, ως πολιτικός εκπρόσωπος δήλωσε την αμέριστη συμπαράστασή του προς τις προτάσεις και τα προγράμματα που υποβάλλονται και έχουν ιδιαίτερη ανταπόκριση από τους πολίτες. Ιδιαίτερα δε τα προγράμματα προληπτικών εξετάσεων τόσο για τις γυναίκες όσο και για τους άνδρες. Ο Δήμος Ασπροπύργου από το 2019 εκπροσωπείται με μέλος στο Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΔΔΥΠΠΥ.