Η Διεύθυνση Κοινωνικής Προστασίας του Δήμου υλοποίησε στο κτήριο όπου στεγάζεται, σεμινάριο για παροχή πρώτων βοηθειών σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, παρουσία της αρμόδιας Αντιδημάρχου, κ. Σοφίας Μαυρίδη. Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε από τον ιατρό εργασίας του Δήμου, κ. Ευθύμιο Θανασιά προς τους εργαζόμενους της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, οι οποίοι υποδέχτηκαν την δράση με χαρά και συμμετείχαν στην εφαρμογή της τεχνικής καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης (Κ.Α.Ρ.Π.Α.) με μεγάλη προθυμία.

Η πρωτοβουλία αυτή αποτελεί την αρχή μιας ευρύτερης προσπάθειας του Δήμου για πληροφόρηση, εκπαίδευση και κατάρτιση, των εργαζομένων των δομών και υπηρεσιών Υγείας και Παιδείας του Δήμου μας, για τις βασικές αρχές υποστήριξης της ανθρώπινης ζωής. Βασικός στόχος είναι η απόκτηση έμπρακτης γνώσης και η καλλιέργεια βασικών δεξιοτήτων, που απαιτούνται για την αντιμετώπιση έκτακτων καταστάσεων.

Στο τέλος της δράσης, η Αντιδήμαρχος ευχαρίστησε τον Ιατρό κ. Θανασιά για την συμβολή του στην υλοποίηση της συγκεκριμένης διαδραστικής εκπαίδευσης και τόνισε την αξία και την ωφελιμότητα της κατάρτισης στην παροχή πρώτων βοηθειών, προς τον συνάνθρωπο μας, την ώρα που η ζωή του βρίσκεται σε κίνδυνο.