O Δήμος Ασπροπύργου, το Κέντρο Κοινότητας της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας και η Διεύθυνση Παιδείας, Πολιτισμού & Νεολαίας, υλοποίησαν την Τρίτη 22 Νοεμβρίου, την πρώτη συνάντηση των Ομάδων Ενδυνάμωσης Γονέων για παιδιά προσχολικής ηλικίας. Την πρωτοβουλία θέσπισης λειτουργίας των ομάδων, καθώς και της συνολικής οργάνωσης της δράσης, ανέλαβαν η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Νεολαίας, & Πολιτισμού, κα. Σοφία Μαυρίδη και η Αναπληρώτρια Διευθύντρια Παιδείας, Πολιτισμού & Νεολαίας, κα. Σοφία Αναστασιάδου.

Ειδικότερα, η συνάντηση διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του Β’ Παιδικού Σταθμού του Δήμου Ασπροπύργου, στην οδό Αγίου Αλεξάνδρου, στον συνοικισμό της Γκορυτσάς και είχε συνολική διάρκεια μία ώρα. Διαμορφώθηκε ομάδα πέντε γονέων και το κύριο θέμα που αναλύθηκε αφορούσε το ζήτημα της «Οριοθέτησης ή της επιβολής Τιμωρίας». Στην ομάδα συμμετείχε και η αρμόδια Διευθύντρια του Β’ Παιδικού Σταθμού, κ. Παρασκευή Σούτα ενώ συντονίστρια της συνάντησης ήταν η ψυχολόγος του Κέντρου Κοινότητας, κ. Κλειώ Καραμπούλα.

Στο πλαίσιο λειτουργίας της ομάδας, προηγήθηκε η θεωρητική πλαισίωση του θέματος- βασιζόμενη σε σύγχρονες βιβλιογραφικές πηγές και παραδείγματα περιστατικών- και στην συνέχεια ακολούθησε το βιωματικό μέρος της συζήτησης. Πιο συγκεκριμένα, οι γονείς των συνομήλικων παιδιών, αντάλλαξαν τις προσωπικές τους εμπειρίες, τους προβληματισμούς και τις απόψεις τους.

Το επόμενο ραντεβού των ομάδων ανανεώθηκε για την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου και ώρες 10:00-11:00 στις εγκαταστάσεις του Βρεφονηπιακού Σταθμού Ολοκληρωμένης Φροντίδας, στην οδό Νίκης και Σπύρου Λούη στα Γερμανικά. Η ακριβώς επόμενη συνάντηση έχει οριστεί να πραγματοποιηθεί την Τρίτη 6

Δεκεμβρίου και ώρες διεξαγωγής 10:00-11:00πμ, στον Β’ Παιδικό Σταθμό στον συνοικισμό της Γκορυτσάς & την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου και ώρες 10:00-11:00 στις εγκαταστάσεις του Βρεφονηπιακού Σταθμού Ολοκληρωμένης Φροντίδας, στην οδό Νίκης & Σπύρου Λούη, στα Γερμανικά.

Ο Δήμαρχος Ασπροπύργου, κ. Νικόλαος Μελετίου δήλωσε σχετικά: «Η συγκεκριμένη δράση είναι “προϊόν” στενής μελέτης και έρχεται να θεραπεύσει τις δυσκολίες στις σχέσεις γονέα-παιδιού, που αφορούν την τρέχουσα κοινωνική πραγματικότητα. Οι επιστήμες της ψυχολογίας, της παιδοψυχολογίας και της παιδαγωγικής προχωρούν συνέχεια και ο Δήμος μας αφουγκράζεται διαρκώς τις τάσεις της επιστήμης για τα ζητήματα, που άπτονται των αρμοδιοτήτων του, ειδικά όταν αυτά τα ζητήματα έχουν να κάνουν με τα παιδιά μας !»