Σε συνέχεια της ενημέρωσης της Τετάρτης 26 Φεβρουαρίου 2020, περί της επίταξης εκτάσεως 78.626,00 τ.μ. στην περιοχή του Ασπροπύργου, με απόφαση του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, για την κατασκευή αγωγού καυσίμων, επ’ ωφελείας της Πολεμικής Αεροπορίας (Αεροπορική Βάση Ελευσίνας 112 Π.Μ), η Δημοτική Αρχή προχώρησε την Τετάρτη, 12 Μαρτίου 2020 σε προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας (ΣτΕ), με αίτηση ακύρωσης της Υπουργικής Αποφάσεως.

Πιο συγκεκριμένα, μετά από συντονισμένες προσπάθειες του Δημάρχου, κ. Νικολάου Μελετίου, του Αντιδημάρχου Πολεοδομίας, Περιβάλλοντος & Πολιτικής Προστασίας, κ. Θεμιστοκλή Τσίγκου, της Υπηρεσίας Δόμησης (Υ.ΔΟΜ.), καθώς και της πληρεξουσίου δικηγόρου επί του θέματος, κ. Αλεξάνδρας Πισσάνη, και κατόπιν της εμπρόθεσμης προσφυγής του Δήμου, κατά της κρατικής απόφασης περί επίταξης, η Δημοτική Αρχή άμεσα θα προχωρήσει σε προσφυγή για ασφαλιστικά μέτρα, ώστε να αποφευχθεί πάσης φύσεως εκτέλεση κατασκευαστικών εργασιών εκ μέρους του Υπουργείου, σε περίπτωση που αυτές θέλουν προκύψουν.

Αξίζει να σημειωθεί πως η πληρεξούσιος δικηγόρος εκπροσώπησε τόσο τον Δήμο, για τις δικές του θιγόμενες εκτάσεις, όσο και αρκετούς από τους θιγόμενους ιδιοκτήτες που επέδειξαν την κατάλληλη κινητοποίηση και ανταπόκριση στις απαιτήσεις, μετά την ενημέρωση της Τετάρτης 26/02/2020.