​Ο Ο.Α.Φ.Ν.Τ.Η. Ασπροπύργου συμμετείχε για πρώτη φορά στη Δράση «Υγεία για Όλους» στην Ακτή του Ήλιου, που διοργάνωσαν ο Δήμος Αλίμου  και το ΕΔΔΥΠΠΥ, υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Αττικής και του ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας, στις 7 Απριλίου.

Στην  πρωτότυπη, πολυθεματική, αθλητική και ενημερωτική Γιορτή της Υγείας, η συντονιστική ομάδα του ΕΔΔΥΠΠΥ τα μέλη του ΟΑΦΝΤΗ, συμμετείχαν τόσο σε δράσεις για την πρόληψη και τον προσυμπτωματικό έλεγχο, όσο και σε βιωματικές δράσεις,  παιχνίδια, δραστηριότητες φυσικής άσκησης, δράσεις ανακύκλωσης αλλά και ευαισθητοποίησης για την υγεία. Σε αυτήν την μεγάλη γιορτή το παρόν έδωσε  ο Αντιπρόεδρος του ΟΑΦΝΤΗ, κ. Αντώνης Κοναξής, ο οποίος μαζί με τα μέλη αποκόμισαν τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ο Δήμαρχος Ασπροπύργου, κ. Νικόλαος Μελετίου τόνισε: «Βρισκόμαστε σε μία ιστορική αιχμή, όπου όλοι οι θεσμοί της Χώρας ενεργοποιούνται, πλέον, για να αναδείξουν την αξία της πρόληψης και προαγωγής της Υγείας, και τις πολλαπλές ωφέλειες της σωματικής άσκησης και μαζικής άθλησης. Και ο Δήμος Ασπροπύργου ήταν αδύνατον να λείπει από αυτήν την εκστρατεία βελτίωσης του επιπέδου δημόσιας υγείας και αναβάθμιση της ποιότητας ζωής».