Με ένα διαφορετικό τρόπο αλλά πάντοτε με εθνική υπερηφάνεια εορτάστηκε και φέτος στο Δήμο Ασπροπύργου η Εθνική Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου του1940.

Αντί των καθιερωμένων τελετών που γίνονταν κάθε χρόνο, φέτος εξαιτίας της επικρατούσας κατάστασης με την Πανδημία του COVID-19 που μαστίζει τη χώρα και των μέτρων προστασίας για τη μη διασπορά του ιού που ανήγγειλε η Κυβέρνηση, ο Δήμος Ασπροπύργου πραγματοποίησε μια λιτή τελετή προς τιμή όλων αυτών που θυσιάστηκαν για την Πατρίδα.

Στο Μνημείο Ηρώων, η Δημοτική Αρχή πραγματοποίησε κατάθεση στεφάνων τηρώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα και τις απαραίτητες αποστάσεις. Συγκεκριμένα στεφάνι κατέθεσαν, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Ασπροπύργου, κ. Θεμιστοκλής Τσόκας, ο Αντιδήμαρχος και Αντιπρόεδρος του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Ασπροπύργου, κ. Ιωάννης Νέζης, ο Πρόεδρος του Οργανισμού Άθλησης και Φροντίδας Νεολαίας και Τρίτης Ηλικίας, κ. Ιωάννης Κατσαρός, ο Πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης Δήμου Ασπροπύργου, κ. Παντελής Σαββίδης, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας και της Σχολικής Επιτροπής Β΄βάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ασπροπύργου, κ. Γεώργιος Φίλης, η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Α΄βάθμιας Εκπαίδευσης, κ. Γεωργία Πηλιχού, το μέλος του Δ.Σ. της Δημοτικής Επιχείρησης Τηλεόρασης Ασπροπύργου Attica tv, κ. Κων/νος Τσολερίδης και για την Ελληνική Αστυνομία, ο Διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Ασπροπύργου, Αστυνόμος Β΄ Άγγελος Καράκος.

Το μήνυμα του Δημάρχου Ασπροπύργου, κ. Νικόλαου Μελετίου για την Εθνική Επέτειο:

«Φέτος, ο εορτασμός του «ΟΧΙ» πραγματοποιείται κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες που σίγουρα δεν θυμίζει σε τίποτα τις προηγούμενες χρονιές. Εδώ και μήνες η χώρα μας δέχεται μια υγειονομική απειλή που έχει αλλάξει άρδην την καθημερινότητά μας αλλά και τον τρόπο πραγματοποίησης των εκδηλώσεών μας.

Η Εθνική Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου είναι μια ημέρα γιορτής και χαράς για όλους τους Έλληνες και το βροντερό μήνυμα του 1940 συνεχίζει να υπάρχει ανεξίτηλο στο μυαλό και την ψυχή μας.

Οι ήρωες του ‘40 που έγραψαν ιστορία με τους αγώνες τους για την ελευθερία της πατρίδας μας, αποτελούν πρότυπα γενναιότητας για όλους τους Έλληνες και ακόμα και σήμερα δεν παύουν να μας εμπνέουν, και να μας γεμίζουν δύναμη, αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία για το μέλλον.

Σήμερα αποδίδουμε φόρο τιμής στους αγωνιστές, που με αυταπάρνηση αγωνίστηκαν για να εξασφαλίσουν την ανεξαρτησία του ελληνικού λαού. Ας παραδειγματιστούμε και ας ενωθούμε όλοι μαζί οι Έλληνες για την επίτευξη των στόχων μας δημιουργώντας ένα καλύτερο και ασφαλές αύριο για εμάς και τα παιδιά μας.»

« 1 από 2 »