Μεγάλη ευαισθησία επέδειξαν, οι μαθητές, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί των Δημοτικών Σχολείων της πόλης, στο κάλεσμα του Κοινωνικού Φαρμακείου του Δήμου Ασπροπύργου, για τη συγκέντρωση φαρμάκων που προορίζονται για τις ευπαθείς ομάδες του Δήμου.

Η συγκεκριμένη ενέργεια έλαβε χώρα στους προαύλιους χώρους των Δημοτικών Σχολείων και αποτελεί την αρχή των δράσεων που θα πραγματοποιήσει το Κοινωνικό Φαρμακείο, προσπαθώντας να ενεργοποιήσει και να ευαισθητοποιήσει και τον υπόλοιπο πληθυσμό της πόλης, επί του θέματος.

Η Εντεταλμένη Δημοτική Σύμβουλος Νέων Κοινωνικών Δομών, κ. Γεωργία Πηλιχού, έπειτα από ενημέρωση των Διευθυντών, προχώρησε στην παραλαβή των φαρμάκων και την παράδοσή τους στον Φαρμακοποιό των Δομών. Ευχαρίστησε θερμά όλους όσοι συνέβαλαν για την επιτυχή έκβαση της προσπάθειας αυτής, ιδιαίτερα τους μαθητές που βοήθησαν στη διαδικασία συλλογής των αγαθών, τονίζοντας για μία ακόμη φορά την αξία της κοινωνικής αλληλεγγύης, της αλληλοβοήθειας και του εθελοντισμού.