Από το Σάββατο, 4 Φεβρουαρίου 2023, η Πολιτική Προστασία του Δήμου Ασπροπύργου βρίσκετε σε διαρκή ετοιμότητα για την αντιμετώπιση των έκτακτων καιρικών φαινομένων, που ανακοίνωσε το Υπουργείο Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας.

Το προσωπικό της Καθαριότητας, με τα απαραίτητα μηχανήματα,   η ομάδα της Πολιτικής Προστασίας και  η Δημοτική Αστυνομία  βρίσκονται επί 24ώρου βάσεως, σε καίρια σημεία, ώστε να αντιμετωπιστεί κάθε δυσκολία στην μετακίνηση των κατοίκων αλλά και στην ασφαλή λειτουργία της πόλης.

Τόσο ο Δήμαρχος Ασπροπύργου, κ. Νικόλαος Μελετίου, όσο και οι αρμόδιοι Αντιδήμαρχοι, κ.κ. Μιχαήλ Ψωμιάδης, Δημήτρης Παπαδόπουλος αλλά  και ο Πρόεδρος του ΟΑΦΝΤΗ, κ. Ιωάννης Κατσαρός βρίσκονται σε διαρκή επικοινωνία και διατήρησαν όλο το οδικό δίκτυο ανοιχτό και παράλληλα ικανοποίησαν όλες τις ανάγκες μεταφοράς των αιμοκαθαιρούμενων συμπολιτών μας αλλά και εκείνων που είχαν ανάγκη ιατρικής φροντίδας στις δημόσιες δομές νοσηλείας. Επίσης, με τη συνδρομή και του Βοήθεια στο Σπίτι διανεμήθηκε το συσσίτιο σε ωφελούμενους, καθώς και τα απαραίτητα φάρμακα.

Τη Δευτέρα και την Τρίτη, έπειτα από σύσκεψη του Περιφερειάρχη Αττικής, κ. Γιώργου Πατούλη με τους 66 Δημάρχους της Αττικής αποφασίστηκε η διακοπή λειτουργίας όλων των Σχολικών Μονάδων, Παιδικών και Βρεφικών Σταθμών για την ασφάλεια των μαθητών και του εκπαιδευτικού προσωπικού. Παραμένουμε σε διαρκή επικοινωνία με την Περιφέρεια για τη λήψη αποφάσεων και για τις επόμενες ημέρες ανάλογα με την ένταση των καιρικών φαινομένων.

Παράλληλα, ο Δήμος Ασπροπύργου όλο αυτό το χρονικό διάστημα παρέχει θερμαινόμενες αίθουσες  για τους κατοίκους που μπορεί να αντιμετωπίζουν δυσκολίες, στο Πνευματικό Κέντρο αλλά και στο Α, Β και Γ ΚΑΠΗ της πόλης.

Συνεχίζουμε να είμαστε σε αγαστή συνεργασία με την Αντιπεριφέρεια και τον αρμόδιο Αντιπεριφερειάρχη, κ. Ελευθέριο Κοσμόπουλο μέχρι τη λήξη της κακοκαιρίας. Οι πολίτες για την έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωσή τους μπορούν να επισκέπτονται  τον επίσημο ιστότοπο του Δήμου Ασπροπύργου .