​Τηρώντας τα έθιμα του τόπου μας, όπως κάθε χρόνο, η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Πολιτισμού και Νεολαίας, κα. Σοφία Μαυρίδη με τους υπαλλήλους της Διεύθυνσης Παιδείας και των Παιδικών Σταθμών του Δήμου Ασπροπύργου πραγματοποίησαν την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας, στους χώρους των σταθμών. Την τελετή του  Αγιασμού τέλεσαν ο Μητροπολίτης Αττικής και Βοιωτίας, κ. Χρυσόστομος μαζί με τον π. Κωνσταντίνο Πετσαλίδη στον 2ο Παιδικό Σταθμό, ο π. Ιωάννης Γεωργουλάκης στον 5ο Παιδικό Σταθμό και ο Αρχιμανδρίτης Δαμασκηνός Κατσινούλας στους 1ο,3ο και 4ο  Παιδικούς Σταθμούς.

Η Αντιδήμαρχος δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει και να επαινέσει το προσωπικό των Παιδικών Σταθμών για τη φροντίδα και την αγάπη που δείχνουν στα παιδιά καθώς  και για την ακαταπόνητη συμβολή τους στην εύρυθμη λειτουργία των Παιδικών Σταθμών. Τόνισε ότι: «Έχουμε καταφέρει πολλά τα τελευταία χρόνια και μπορούμε να καταφέρουμε ακόμα περισσότερα. Δεν ήταν λίγες οι φορές που βάλαμε ψηλά τον πήχη, τα καταφέραμε και δεσμευόμαστε να το συνεχίσουμε. Έχουμε υποχρέωση απέναντι στους γονείς και κυρίως στα παιδιά να παρέχουμε υψηλής ποιότητας υπηρεσίες».

Παράλληλα, μετέφερε το μήνυμα του Δημάρχου Ασπροπύργου, κ. Νικόλαου Μελετίου: « Κάθε χρόνο μαζί με τους εργαζόμενους, προσφέρουμε στα παιδιά μας και κατ’ επέκταση στις οικογένειές τους τη καλύτερη δυνατή φιλοξενία στους Σταθμούς μας.  Νιώθω περήφανος, που η Δημοτική μας Αρχή καλύπτει τις ανάγκες των οικογενειών σ’ αυτή την τρυφερή ηλικία των παιδιών τους σε χώρους που δύσκολα συναντά κανείς στην ελληνική επικράτεια. Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια με ακόμα περισσότερο ζήλο για τους μικρούς μας φίλους, για τους αυριανούς πολίτες. Εύχομαι σε όλους Καλή και Δημιουργική Χρονιά».

Το παρόν στην κοπή πίτας  έδωσε ο  Αντιπρόεδρος του ΟΑΦΝΤΗ, κ. Αντώνης Κοναξής.

« 1 από 2 »