Χρηστικές πληροφορίες, για τεχνικές και συσκευές που σώζουν ζωές, παρείχε ο Δήμος Ασπροπύργου, σε ειδική Ημερίδα, που διοργάνωσε, με στόχο την επιμόρφωση των πολιτών του.

Ο Δήμαρχος Ασπροπύργου, κ. Ιωάννης Ηλίας και ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού, κ. Ιωσήφ Παροτσίδης, μαζί με τα στελέχη του Δήμου που ασχολούνται με το σύνολο των Αθλητικών Δραστηριοτήτων του, επιφύλαξαν στους πολίτες που δραστηριοποιούνται στους τομείς του Αθλητισμού, της Εκπαίδευσης, της Εστίασης, της Ψυχαγωγίας, αλλά και στους οικογενειάρχες, που προσήλθαν στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου, μια Ημερίδα που τους κατέστησε έτοιμους να παράσχουν Πρώτες Βοήθειες, όποτε και όπου χρειαστεί.

Κεντρικό πρόσωπο της Ημερίδας, ο Ειδικός Ιατρός Εργασίας, του Δήμου Ασπροπύργου, Δρ. Ευθύμιος Θανασιάς, που παρουσίασε όλες τις τεχνικές Πρώτων Βοηθειών. Δηλαδή, τη βοήθεια που δίνεται σε κάθε πρόσωπο που υφίσταται μια ξαφνική αρρώστια ή έναν ξαφνικό τραυματισμό, τη φροντίδα που επιβάλλεται να παρέχεται, για την διατήρηση της ζωής και την πρόληψη από την επιδείνωση. Παράλληλα, ο Δρ. Θανασιάς ανέλυσε λεπτομερώς, σε όσους παρακολούθησαν την Ημερίδα, την ορθή χρήση του Απινιδωτή.  Δηλαδή, της ιατρικής συσκευής, η οποία, σε συνεργασία με καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση μπορεί να ανατάξει μια θανατηφόρα καρδιακή αρρυθμία. Ήταν μια ενημερωτική εκδήλωση που, αν ποτέ χρειαστεί, σίγουρα θα φανεί χρήσιμη, ειδικά σε όσους κινούνται ή εργάζονται σε πολυσύχναστα μέρη, σε Σχολεία, γήπεδα, γυμναστήρια, αλλά και στο οικιακό περιβάλλον. Την ημερίδα τίμησαν με την παρουσία τους πολλά μέλη της δημοτικής αρχής ,αλλά και πρόσωπα με διακρίσεις στον χώρο του Αθλητισμού, οι κκ Τζελίλης Γεώργιος ολυμπιονίκης άρσης βαρών, Χριστοφορίδη Μαρία παγκόσμια πρωταθλήτρια άρσης βαρών, Καρπαθάκη Μαρία παγκόσμια πρωταθλήτρια taekwondo και πρέσβειρα του BEACTIVE.

*ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ, ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

« 1 από 2 »