Ο Δήμος Ασπροπύργου, στο πλαίσιο εμπλουτισμού και ενίσχυσης των Σχολικών Βιβλιοθηκών προχώρησε στην παραχώρηση βιβλίων σε Δημοτικά και σε Γυμνάσια της πόλης, τα οποία είχαν συγκεντρωθεί στην κοινωνική και άκρως επιτυχημένη δράση του Δήμου Ασπροπύργου με το «ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ».

Τη δράση οργάνωσε και υλοποίησε η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Πολιτισμού και Νεολαίας του Δήμου Ασπροπύργου, κ. Σοφία Μαυρίδη, η οποία έπειτα από επικοινωνία με τους Διευθυντές των Σχολείων, επισκέφθηκε μαζί με την Διευθύντρια Παιδείας κ. Σοφία Αναστασιάδου το 2ο, 4ο και 10ο Δημοτικό και το 3ο Γυμνάσιο, μοιράζοντας λογοτεχνικά, ιστορικά και εγκυκλοπαιδικά βιβλία προκειμένου παλιά και αγαπημένα βιβλία να αποκτήσουν ξανά ζωή στα χέρια των παιδιών.

Τόσο ο Δήμαρχος, κ. Νικόλαος Μελετίου όσο και η Αντιδήμαρχος, κ. Μαυρίδη τόνισαν  την αξία της γνώσης, σε μία εποχή, όπου η παιδεία αντιμετωπίζει προκλήσεις, αλλά και τα οφέλη της ανάγνωσης βιβλίων καθώς  μέσω αυτών, ο άνθρωπος διευρύνει τους πνευματικούς του ορίζοντες και αναπτύσσει την αναλυτική και επικοινωνιακή του πλευρά.