Πυρκαγιά εκδηλώθηκε τις πρώτες πρωινές ώρες της Πέμπτης 12 Αυγούστου 2021 στον Ασπρόπυργο, κοντά στην Έξοδο 4 της Αττικής Οδού.

Για την κατάσβεση της πυρκαγιάς επενέβησαν άμεσα η Πολιτική Προστασία, Πυροσβεστικές Δυνάμεις και η Ειδική Μονάδα Αντιμετώπισης Καταστροφών, μαζί με την Ελληνική Αστυνομία, καθώς και ομάδα εθελοντών.

Η Πολιτική Προστασία του Δήμου Ασπροπύργου με επικεφαλείς τον Αρμόδιο Αντιδήμαρχο κ. Θεμιστοκλή Τσίγκο και τον Αντιδήμαρχο Καθαριότητας και Πρασίνου κ. Αβραάμ Κωνσταντινίδη βρέθηκαν από την πρώτη στιγμή στο σημείο της πυρκαγιάς διαθέτοντας τα απαραίτητα μέσα και συνεργάστηκαν με τις υπηρεσίες που ενεργούσαν για την κατάσβεση της πυρκαγιάς.

Συγκεκριμένα διέθεσαν τις υδροφόρες του Δήμου και με μηχάνημα εργασίας τύπου JCB υποστήριξαν τις προσπάθειες κατάσβεσης.

Όταν ο Δήμος ειδοποιήθηκε για εκκένωση της περιοχής, διετέθησαν 2 minibus για τη μεταφορά των πολιτών και παράλληλα ο Αντιδήμαρχος Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών κ. Αντώνιος Καραμπούλας διέθεσε το κεντρικό κτήριο του Δημαρχείου, ο Πρόεδρος του Ο.Α.Φ.Ν.Τ.Η. κ. Ιωάννης Κατσαρός  την αίθουσα του Α’ Κ.Α.Π.Η. και ο Πρόεδρος του Πνευματικού Κέντρου κ. Δημήτριος Καγιάς την αίθουσα για την υποδοχή του κόσμου. Τελικά η  εκκένωση δεν χρειάστηκε να γίνει.

Η επέκταση της φωτιάς στον Ασπρόπυργο απεφεύχθει και οι Πυροσβεστικές Δυνάμεις έθεσαν υπό πλήρη έλεγχο τη φωτιά.

Η Πολιτική Προστασία του Δήμου μας ενημερώθηκε από την Πυροσβεστική ότι από πρώτης άποψης η φωτιά οφείλεται σε κεραυνό, τα πλήρη αίτια όμως θα διερευνηθούν από τις αρμόδιες υπηρεσίες.

Ο Δήμαρχος Ασπροπύργου κ. Νικόλαος Μελετίου καθώς και οι Αντιδήμαρχοι και Πρόεδροι των Νομικών Προσώπων ευχαρίστησαν τις Πυροσβεστικές Υπηρεσίες, την Πολιτική Προστασία και την Ελληνική Αστυνομία για την άμεση ανταπόκρισή τους.