​Ο Δήμος Ασπροπύργου στο πλαίσιο των διαρκών δράσεων του για τη διαφύλαξη της Δημόσιας Υγείας, τον περιορισμό της πανδημίας του COVID-19 και σύμφωνα με τις αποφάσεις της αρμόδιας Δημοτικής Επιτροπής, προμηθεύτηκε επαρκή αριθμό τεστ ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου COVID-19 (rapid test), τα οποία θα διενεργηθούν από εξειδικευμένο νοσηλευτικό προσωπικό στους χώρους των τριών Κ.Α.Π.Η. του Οργανισμού Άθλησης και Φροντίδας, Νεολαίας και Τρίτης Ηλικίας (Ο.Α.Φ.Ν.Τ.Η.).

Όπως δήλωσαν από κοινού ο Δήμαρχος Ασπροπύργου, κ. Νικόλαος Μελετίου και ο Πρόεδρος του Ο.Α.Φ.Ν.Τ.Η., κ. Ιωάννης Κατσαρός: «Η Δημοτική Αρχή Ασπροπύργου στην προσπάθεια της να στηρίξει την ευρύτερη κοινωνία σε αυτήν την δύσκολη περίοδο της πανδημίας του COVID-19 και λαμβάνοντας υπόψη τις υποδείξεις των ειδικών του ΕΟΔΥ και άλλων φορέων, εφοδιάστηκε ικανοποιητικές ποσότητες rapid test προκειμένου να ελεγχθούν πιθανά κρούσματα σε κατοίκους και εργαζόμενους της περιοχής. Η διαφύλαξη της Δημόσιας Υγείας αποτελεί για εμάς ύψιστο σκοπό και δεν θα πάψουμε ποτέ να το αποδεικνύουμε μέσω των δράσεων και των ενεργειών μας».

Η εξέταση θα είναι διαθέσιμη από την Παρασκευή, 12 Μαρτίου 2021 και θα πραγματοποιείται από εξειδικευμένο προσωπικό με τήρηση πρωτοκόλλου ενεργειών, κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού  στο Α΄ Κ.Α.Π.Η., καθημερινά, Δευτέρα ως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις 12:00, ενώ στο Β΄ και Γ΄ Κ.Α.Π.Η. τα rapid test  θα πραγματοποιούνται μία φορά την εβδομάδα.

Για περισσότερες πληροφορίες και για τον καθορισμό ραντεβού οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 2105577862, 2105579470 και 2105579341 εσωτερικό 6, υπεύθυνη, κ. Σεμερτζίδη Μαρία.

Τα προς εξέταση άτομα θα πρέπει να γνωρίζουν τα εξής:

*Για την μετακίνηση τους απαιτείται μήνυμα στο 13011 (κωδικός 1).

*Θα πρέπει υποχρεωτικά να έχουν μαζί τους ΑΜΚΑ, Αστυνομική Ταυτότητα και αποδεικτικό διαμονής (λογαριασμό τηλεφώνου-ΔΕΚΟ-τράπεζας κ.α.).

*Θα πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθούν πιστά τις οδηγίες που προβλέπονται από τα υγειονομικά πρωτόκολλα (μάσκες, αποστάσεις ασφαλείας κτλ).