Η Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου, προχώρησε σε αποκατάσταση των ζημιών, που προκλήθηκαν έπειτα από κλοπές και βανδαλισμούς τόσο σε επίπεδο υλικών υποδομών, όσο και σε λειτουργικό επίπεδο, των συστημάτων αντικεραυνικής προστασίας σε Σχολεία του Δήμου.

Ο Αντιδήμαρχος Τεχνικής Υπηρεσίας, Αειφόρου Ανάπτυξης και Πράσινης Ενέργειας, κ. Αναστάσιος Παπαδόπουλος, κατόπιν της ολοκλήρωσης των τεχνικών εργασιών που πραγματοποιήθηκαν, προέβη σε επιτόπιο έλεγχο, κατά την παράδοση του έργου, στο 3ο Γυμνάσιο και στο 3ο Δημοτικό Σχολείο του Δήμου.

Προς την κατεύθυνση αυτή, η Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου Ασπροπύργου θα προχωρήσει και σε νέες κατασκευές αλεξικέραυνων, σε όποια σχολική υποδομή και σημείο του Ασπρόπυργου το απαιτήσει ο νέος ενισχυμένος σχεδιασμός αντικεραυνικής προστασίας.